Zainteresowanie psychoterapią spada?

doctor-563428_1280

Psychoterapia to dyscyplina, która – jak pozornie by się mogło zdawać – przeżywa od ponad 20 lat swój rozkwit w Polsce, niemniej jednak rezultaty najświeższych eksperymentów statystycznych negują te przekonania. Jak jest faktycznie? Sprawdziliśmy!

Psychoterapia w statystykach

Dane statystyczne, jakie możemy znaleźć w aplikacji Trends od Google okazują się niemalże bezsprzeczne: Psychoterapia apogeum zainteresowania doświadczyła w naszym kraju w 2006 roku, a zatem przeszło osiem lat temu. Wtenczas fraza „psychoterapia” było najchętniej wyszukiwane przez Polaków, jednakże w żadnym wypadku nie świadczy to, iż właśnie wtedy najczęściej szukana była właśnie pomoc ze strony specjalistów. Porównanie wspomnianych rezultatów z frazami, pod którymi pacjenci wyszukiwaliby psychoterapeutów w swoim pobliżu, innymi słowy np. frazami: „psychoterapia Kraków” czy też „psychoterapia Warszawa”, w których szczyt zainteresowania rejestrujemy w granicach roku 2008, wolno przyjąć że we wcześniejszym okresie Polacy poszukiwali informacji o psychoterapii w intencjach edukacyjnych.
Należy jednakże przyznać,, iż zauważalny jest ubytek zainteresowania psychoterapią. Jak duży? W wypadku fraz miejscowych – można powiedzieć dramatyczny: ilość poszukiwań gabinetów psychoterapeutycznych w Warszawie jest w tym momencie na poziomie zaledwie delikatnie przekraczającym 25% stanu maksymalnego. Ociupinę lepiej wygląda to w Krakowie – liczba wyszukiwań jest na pułapie przewyższającym 40% stanu szczytowego, uzyskanego w maju roku 2008.

Regres zainteresowania psychoterapią?

Jak pokazują wyniki badania zamieszczone w „Clinical Psychology Review” spadek zainteresowania zdaje się być nierozerwalnie powiązany z aktywnością marketingową przedsiębiorstw branży farmaceutycznej oraz doktorów, którzy wyraźnie entuzjastyczniej niż w minionych latach przepisują leki psychotropowe jako podstawę leczenia.
Dodatkowo, brakuje w Polsce wśród społeczeństwa wiedzy, która umożliwiałaby szukającym poradni zdrowia psychicznego odróżnienie aktywności psychoterapeuty, psychologa tudzież psychiatry.

Konsultacja merytoryczna: http://krakow-psychoterapia.com

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *